Nemovitosti a daně. Jak se v nich orientovat

21. říjen 2020

Michal Hlavatý: Velkou novinkou pro trh s nemovitostmi bylo letošní zrušení daně z nabytí v nemovitosti. V souvislosti s tím se ale objevila řada otázek, na které vám v tomto článku přináším odpovědi. Kromě toho se také dozvíte, jak je to celkovou problematikou daní a daňového přiznání k nemovitosti. 

Nemovitosti a daně. Jak se v nich orientovatNemovitosti a daně. Jak se v nich orientovat

Co plyne ze zrušení daně z nabytí nemovitosti

S odkazem na zákon č. 386/2020 Sb. došlo letos (26. 9. 2020) ke zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z pořizovací ceny. V důsledku zrušení daně zaniká rovněž povinnost podávat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, nikoliv však k dani z nemovitosti. O tom ale níže. 

Zrušení daně platí zpětně od 1. 12. 2019, tedy platí pro všechny, kteří provedli vklad na katastr nemovitostí 1. 12. 2019 a později. Dobrá zpráva je, že ti, kteří daň z nabytí nemovitosti již uhradili, mohou své peníze získat zpět. Stačí podat žádost o vrácení přeplatku na dani. Tady je.

Stáhnout žádost

Zrušení daně z nabytí nemovitosti v sobě skrývá i drobné nevýhody. Například pokud splácíte hypoteční úvěr a odečítáte si úroky ze základu daně, budete si moct odečíst méně. Dokonce ministryně financí Alena Schillerová původně chtěla možnost odečtu úroků ze základu daně zrušit úplně, poslanci se však shodli na snížení limitu odpočtu úroků z 300 tisíc na 150 tisíc.


Časový test se zdvojnásobil

Zákon myslel i na takzvaný časový test, tedy na dobu, po kterou vlastníte danou nemovitost, než se ji rozhodnete obratem prodat. A to z hlediska daně z příjmu. Původní lhůta pěti let se nyní zdvojnásobila na deset. Poslanci si od toho slibují méně spekulací s nemovitostmi a upřednostnění pořizovat si nemovitosti výhradně k vlastnímu bydlení či jako dlouhodobou investici. Pokud tedy bydlíte například v družstevním bytě, vyplatí se vám ho kvůli dani z příjmu prodat až po deseti letech. Co se týká nemovitostí, ve kterých přímo bydlíte, zůstává zde časový test dva roky. I zde platí, že příjem z nemovitosti se musí objevit ve vašem daňovém přiznání. 


Jak na daňové přiznání k nemovitosti

Přiznání k dani z nemovitosti pro letošní rok musíte podat do 31. 1. 2021. Samotnou daň pak musíte uhradit nejpozději do konce května 2021. Podání daňového přiznání se vás týká v případě, že jste v roce 2020 nabyli nemovitost koupí, dědictvím nebo darem. A rovněž se vás týká, pokud jste v daném roce provedli rozsáhlejší rekonstrukci či přístavbu, změnu velikosti nebo charakteru pozemku či další úpravy, kvůli kterým došlo k výrazné změně parametrů nemovitosti. Další skutečnost, kdy vás podání přiznání nemine, je v případě, že vlastníte více nemovitostí a rozhodnete se některou z nich prodat. 

Daňové přiznání nemovitosti podáváte pouze jednou. Poté už jen platíte každý rok vyměřenou daň. Pakliže vám vyměří daň vyšší než 5 000 Kč, můžete si úhradu rozložit do dvou splátek, kdy první uhradíte do původního termínu 31. 5. a druhou do 30. 11. daného roku. Pozor však na neplacení. Finanční úřad zpoždění v řádu několika dnech sice neřeší, ale pokud daň nezaplatíte do 7. 6., začne vám finanční úřad počítat úroky z prodlení (cca 14 %).

Pokud nemovitost (například pozemek) vlastníte společně s dalšími spoluvlastníky, nemusíte podávat daňové přidání každý zvlášť. Můžete si mezi sebou zvolit zmocněnce, který podá hromadné daňové přiznání za všechny a daň také uhradí.


Kde a jak podat daňové přiznání

Standardně máte na výběr ze tří způsobů pro podání daňového přiznání k nemovitosti. 

  • osobně na finančním úřadu
  • poštou
  • přes datovou schránku

S ohledem na momentální situaci doporučuji ideálně zřídit si datovou schránku a využívat ji pro veškerou komunikaci s úřady nejen v případě daňového přiznání k nemovitosti.

Stáhnout formulář

A teď informace, kterou si často lidé pletou. V případě, že jste nabyli nemovitost v jiném kraji, než se nachází vaše trvalé bydliště, daňové přiznání k nemovitosti podáváte na finančním úřadu v kraji, kde se nemovitost nachází, nikoliv v místě bydliště. 

Zajímají vás další informace k daním z nemovitosti nebo potřebujete poradit vzhledem k vašemu konkrétnímu případu?

Dejte mi vědět

_____________


O autorovi

Michal Hlavatý je profesionál realit pro Plzeňský kraj. Zároveň působí jako manažer pobočky ve Starém Plzenci, kde má na starosti kromě chodu kanceláře také rozvoj týmu makléřů. Jeho nabídky najdete na webu www.hlavatymichal.cz a nejnovější informace na Facebooku

Michal Hlavatý
Michal Hlavatý

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x