Vyplatí se prodej nemovitosti v době koronaviru?

3. listopad 2020

Michal Hlavatý: Koronavirová krize zasáhla drtivou většinu odvětví, realitní byznys však zůstává jedním z nejstabilnějších. Protože jednoduše řečeno lidé se berou, rozvádějí, migrují do měst a z měst, zakládají rodiny a podobně bez ohledu na dobu. Otázkou však zůstává, jak je to s cenami nemovitostí. Vyplatí se v této době s prodejem nemovitosti spíše počkat nebo je ideální čas na prodej? A jak funguje celý obchod s ohledem na bezpečnost a zdraví zainteresovaných osob?

Vyplatí se prodej nemovitosti v době koronaviru?Vyplatí se prodej nemovitosti v době koronaviru?

Trh se stále hýbe

Prodeje nemovitostí se ani během koronavirové krize vůbec nezastavily. Lidé se neustále někam stěhují, ať už z důvodu migrace z vesnic do měst a obráceně, nebo například chtějí za lepším (z bytu do rodinného domu). Někdo naopak nemovitost zdědí a ne nadarmo se říká: „vše, co máš, toho jsi otrokem”. Vlastnit vícero nemovitostí s sebou nese mimo jiné více starostí a potřebného času na jejich správu. Někteří lidé také nedokážou využít potenciál dané nemovitosti, a proto se rozhodnou pro její prodej. Tento koloběh tu vždy byl, je a bude i nadále. A to je dobře. Ekonomika se díky tomu alespoň trochu hýbe.

Chystáte se prodat svou nemovitost? Jděte do toho

Ačkoliv to tak na první pohled nemusí vypadat, momentálně je velmi vhodná doba na prodej nemovitosti, ať už jde o dům, byt, chatu, chalupu či pozemek. Ceny nemovitostí totiž zatím stále rostou. Proto pokud chcete investovat své finance někam jinam nebo je jednoduše potřebujete, doporučuji vám s prodejem neotálet. 

Prodeji nemovitosti nahrává v současnosti také poptávka. Ta je totiž především u bytů velmi vysoká a o pozemcích kolem velkých měst ani nemluvě. Zde můžete počítat s okamžitým prodejem. Každá nemovitost, zejména pak pozemky s sebou nesou řadu úskalí, proto doporučuji prodej vždy projednat se zkušeným realitním odborníkem

Největší změnou prošly pronájmy bytů

Ceny za pronájmy bytů v poslední době výrazně klesly, v některých případech se dokonce pohybují pod tržní cenou. Tento pokles způsobilo především omezení krátkodobých pronájmů přes platformy Airbnb nebo Booking.com. Zároveň klesla oproti době před koronavirem také poptávka. Internetové portály s nabídkami pronájmů tak praskají ve švech. Jediné pozitivum na tom je, že pokud nyní sháníte pronájem bytu, určitě máte z čeho vybírat.

Jak fungují obchody navzdory opatřením

Každá krize se stává výzvou pro každý obor. Důležité není krizí proplout a nějak přežít, ale fungovat s ohledem na opatření pokud možno na sto procent. Zdraví je však na prvním místě. Někteří lidé respektují tuto dobu více či méně. I ti ostražitější mohou nyní svou nemovitost prodat maximálně bezpečně, a přesto za nejvyšší možnou cenu a v co nejkratší době. Vděčíme za to moderním technologiím, které při svých obchodech využíváme. O jaké technologie se v našem případě jedná?

Virtuální prohlídka nemovitosti 

Díky matterportu neboli 3D skenu nemovitosti si může každý zájemce na svém počítači z pohodlí domova prohlédnout detailně celý byt či dům. Funguje to podobně jako Google Streetview v online mapách, kde se díky pár kliknutím podíváte do ulic kdekoliv na světě, jako byste tam sami stáli. A pokud k tomu přidáme 3D brýle, získáte živou představu každého detailu interiéru. Matterport kromě úspory vašeho času i času zájemců v sobě skrývá i další výhodu. Vyselektujete tak tzv. realitní turisty, tedy potenciální kupce, kteří by se na vaši nemovitost šli podívat pouze ze zvědavosti. Díky tomu na osobní prohlídku nemovitosti přijdou již opravdoví zájemci.

Komentovaná videoprohlídka

U každé prodáváné nemovitosti by se kromě makléře měl objevit profesionální fotograf či kameraman, ideálně včetně dronu. To nám umožní zpracovat dvou až tříminutové video, které pomůže zájemcům vžít se do prodávané nemovitosti. Případný doprovodný komentář makléře napoví více o detailech nemovitosti a také odtajní to, kdo konkrétně prohlídku nemovitosti provede.

Elektronické podpisy smluv

Papírové smlouvy jsou pro nás minulostí. Šetříme tím lesy a nyní také zdraví všech zastoupených stran tím, že používáme moderní a rychlé tablety, na kterých lze veškeré dokumenty bezpečně podepsat elektronicky. Kromě toho umožňujeme nyní také SMS podpis. Díky němu můžete i bez osobního setkání podepsat dokumenty s prodávajícím i kupujícím vzdáleně do 2 minut. To mimo výše uvedené výhody přináší také značnou úsporu času

Pokud máte zájem pomoct s prodejem nemovitosti při zajištění maximální bezpečnosti a zachování nejvyšší ceny a rychlosti obchodu, neváhejte mě kontaktovat.

Kontaktujte mě

_____________


O autorovi

Michal Hlavatý je profesionál realit pro Plzeňský kraj. Zároveň působí jako manažer pobočky ve Starém Plzenci, kde má na starosti kromě chodu kanceláře také rozvoj týmu makléřů. Jeho nabídky najdete na webu www.hlavatymichal.cz a nejnovější informace na Facebooku

Michal Hlavatý
Michal Hlavatý

Hodnocení

3.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x