Vyplatí se investice do nemovitostí v Plzeňském kraji?

25. leden 2021

Michal Hlavatý: Investice do nemovitostí patří mezi nejběžnější a nejpopulárnější druhy investic vůbec. Ne však obecně platí, že se každá investice do nemovitosti vyplatí. Jak je na tom Plzeňský kraj? Vyplatí se zde koupit dům, byt nebo pozemek, ať už k bydlení nebo k následnému pronajímání?

Vyplatí se investice do nemovitostí v Plzeňském kraji?Vyplatí se investice do nemovitostí v Plzeňském kraji?

Investovat, nebo ne?

Za mě rozhodně ano. Jedná se totiž o jeden z nejlepších krajů v republice. Proč? Nejen, že zde najdete práci na téměř každém „rohu“, ale nachází se zde i dost skvělých koutů pro příjemné žití a také spousta míst, kde lze dobře pořídit investiční nemovitosti. Navíc nutno podotknout, že lidé převážně z Tachovska a Domažlicka dojíždí za prací do Německa. Tudíž možnosti pro investování do nemovitostí v kraji jsou na místě i přesto, že poslední dobou nejsou úplně levné. Ale co si budeme povídat, zdražuje se všude.

Do čeho investovat: Bydlení vs investiční záměr

Jako investor byste si měli důkladně promyslet, zda budete investovat do svého (budoucího) bydlení nebo do nemovitosti jako investičního záměru, a podle toho zvolit vhodný druh nemovitosti.

Co se týče bydlení, možná zde částečně odbočím, ale hypotéky mají momentálně dobré úrokové sazby a na jaře se očekává jejich nárůst. To je mimo jiné důvodem, proč je v kraji nyní tak vysoká poptávka po bytech a domech ideálně v blízkosti krajského města a také po pozemcích pro možnou výstavbu svého naprojektovaného domu ani nemluvě. 

A co investice do nemovitostí, které nám dříve či později vydělají nějaké finance navíc a svoji cenu s dobou ještě zhodnotí? Jasně, pokud člověk nejen chce, ale má zdroje pro investování, jedná se snad o nejlepší možnou investici

Investice podle druhu nemovitosti

Pozemky u větších (okresních) měst jsou téměř k nedosažení a pokud ano, nejspíš se nebude jednat o levnou koupi. Bude-li vám i přesto zdát cena příznivá, zbystřete a poraďte se raději s odborníkem přes reality. Při koupi pozemku člověk musí 100% vědět, že na něm není žádný právní ani faktický problém. Ale o tom až příště v článku o pozemcích. 

Rodinné domy jsou na investici vhodné spíše pro předělání anebo kompletní rekonstrukci, kdy dosáhnete většího počtu pokojů (bytů). V případě, že se jedná o penzion či hotel, i taková nemovitost může být pro investiční záměr dobře využitelná. Osobně mám zkušeností s těmito investicemi vícero.

Samostatnou kapitolou jsou pak byty – asi nejvíce oblíbená investice v kraji. Byty patří mezi ideální investice i bez vlastních zdrojů, tedy například na hypotéku, kdy nájemce v podstatě případnou majitelovo hypotéku splácí a nezřídkakdy nějaká koruna majiteli navíc zbyde. Byty na kupní ceně neustále rostou, a tak se zhodnocují i pro případný prodej. Potom už zbývá vybrat jen správného a slušného nájemníka. Oslovení makléře, který má nějaký ten obchod za sebou a umí ze zájemců vyselektovat toho správného nájemce, není nikdy na škodu.

Byt
Byty patří mezi nejvýhodnější investice v Plzeňském kraji

Komerční objekty jsou vhodné spíše k určitému podnikání daného subjektu. Nic ale nepokazíte ani takovouto investicí. Díky víceúčelovým objektům ke komerčnímu využití doporučuji ale zvážit jasný cíl investice, stav objektu a lokaci. Pokud máte záměr koupit celou firmu například i s objektem, rozhodující zde bude výnosnost.

Neopomenu ani garáže. Milovníci aut či kutilové ve větších městech si v ní přijdou na své. Všichni víme, jak „skvěle“ se ve městě parkuje, a pokud milovník svého čtyřkolového miláčka nebude chtít nechat na pospas vandalům, jistě si nějakou tu garáž v blízkosti svého bydliště alespoň pronajme. Jediné, co je dobré před koupí garáže zvolit, je vhodná lokalita ve městě.

 

Pokud budete chtít s koupí nemovitosti poradit více, jistě mě neváhejte kontaktovat, určitě se domluvíme.

Napište mi

_____________


O autorovi

Michal Hlavatý je profesionál realit pro Plzeňský kraj. Zároveň působí jako manažer pobočky ve Starém Plzenci, kde má na starosti kromě chodu kanceláře také rozvoj týmu makléřů. Jeho nabídky najdete na webu www.hlavatymichal.cz a nejnovější informace na Facebooku

Michal Hlavatý
Michal Hlavatý

Hodnocení

2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 12x